Машкевич

 

Походження прізвища Машкевич. Воно утворене від імені, основою його слугувало ім’я Машко яке є просторічною формою одного з церковних імен : Мирон, Парамон, Мойсей. Прізвище походить с західної України або з Польщі. Велика кількість людей з прізвищем Машкевич відносились до польської шляхти.

 

Польське або західно українське походження прізвища підтверджується сімейною легендою яку розповіла Машкевич (у дівоцтві Юраш ) Лідія Митрофанівна , за якою Машкевичі прийшли з Польщі.

 

ІІІ 1915-1940 роки

 

ІV 1890-1915 роки (пра)

 

V 1865-1890 роки (прапра)

 

VI 1840-1865 роки (прапрапра)

 

Даних про найстарішого представника роду Павло Машкевича не багато, з’ясувалося лише що він був «мещанин», у нього було 4 сина Устін, Елеазар, Семен, Мирон, скоріш за все Мирон був найстаршим серед дітей, виходячі з цього, можна припустити що Павло народився близько 1840 року. Скоріш за все село Гедеримове не е рідним для Павла, але його діти були народжені в селі Гедеримово. Павло скоріш за все був православної віри (його сини православні), у материальному плані був заможним. У синів Павло були діти: Стефан у Устіна Павловича, Надія та Иаков у Елеазар Павловича, Андрій та Улья у Мирона Павловича, Василь у Семен Павловича, але думаю що це не повний перелік.

 

У метричних книгах Мирон Павлович записаний як «мещанін», «Одеский мещанін», «деревні Гедеримовій Одеський мещанін», його брат Семен Павлович Машкевич помер не раніше 1919 року, його сина Василя взяв на виховання брат Мирон Павлович, на той період рідні діти Мирона Павловича були вже дорослі. У 1919 році Мирон Павлович був участь у повстанні селян проти радянської влади (скоріш за все його брати брали також активну участь). За даними документів 1930 року: до 1917 року у Мирона Павловича Машкевича було 8 десятин землі, 2 коня, 2 корови, хата (ці данні можуть бути занижені), після встановлення радянської влади Мирона Павловича Машкевич був позбавлений права голосу та розкуркулений. З щих же документів відомо що він був малограмотний (тобто вмів більш менш нормально читати і погано писати), а за національністю був українецем. У 1930 році був заарештований по колективній справі за ст. 54-10 (антирадянська пропаганда і агітація), діло по відношенню до нього було зупинено. Подальша доля Мирона Павловича напевно невідома, імовірно вин загинув рід час голодомора або у другій світовій.

 

Дружина Андрій Мироновича — Дарія Паврівна дівоче прізвище Топор у 1930-31 році захворіла та померла. Під час голодомору 1932-33 років між Андрій Мироновичем та людиною яка здійснювала конфіскацію майна виник особистий конфлікт, через декілька днів Андрій Мироновича заарештували та відправили з деякими односельчанами до Сибіру, двоє дітей Андрій 12 років, та Ганна 16 років залишились без батьків. Як потім розповів повернувшийся односелець який був з Андрій Миронович в одному лагері, його привселюдно повісили за спробу втечі. На даний момент найти жодних документів по ув’язненню та перебуванні Андрій Миронович у лагері не знайдено.

 

У роки другої світової Андрій Андрійович Машкевич син Андрія Мироновича був мобілізований та з квітня 1941 по липень 1943 року був навідником, та після поранення був звільнений. 28 травня 1945 року одружився на Юраш Лідія Митрофанівна. Донька Андрія Мироновича — Ганна Андріївна одружилась і отримала прізвище Якубчак.

 

Якщо у Вас є будь яка інформація яка на пряму або побічно стосується сім’ї Машкевич, будь ласка напишіть мені